Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" would be the persistent conception of our corporation to the long-term to establish collectively with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , UK , Oslo , Due to good quality and reasonable prices, our products have been exported to more than 10 countries and regions. We are looking forward to cooperating with all customers from at home and abroad. Moreover, customer satisfaction is our eternal pursuit.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Renewable Design for Pet Plastic Dropper Bottle...
-
Good Quality Bamboo Cream Cosmetic Jar - 30g /...
-
Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - ...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - custom lux...
-
PriceList for Spray Aluminium Bottle - aluminu...











