Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
With our leading technology as well as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we will build a prosperous future together with your esteemed company for Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Montpellier , California , We strongly believe that technology and service is our base today and quality will create our reliable walls of future. Only we've got better and better quality , could we achieve our customers and ourselves, too. Welcome customers all over the word to contact us for getting further business and reliable relationships. We have been always here working for your demands whenever you require.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 5 ml oxidated...
-
Factory For Body Lotion Bottle - 420ml empty m...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 14 o...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
2017 High quality Aluminum Perfume Bottle - 5 ...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...



