Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
The really abundant projects administration experiences and just one to one particular provider model make the substantial importance of organization communication and our easy understanding of your expectations for Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Amman, Bhutan , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Trending Products Round Plastic Cosmetic Packag...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 10...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 4oz...
-
High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 15...
-
Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar ...











