Popular Design for Plastic Container - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
We now have a specialist, efficiency workforce to deliver excellent service for our purchaser. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Popular Design for Plastic Container - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Islamabad , Saudi Arabia , Taking the core concept of "to be the Responsible". We will redound up on society for high quality products and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
Europe style for 20ml Perfume Bottle - 1000ml ...
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
Hot Sale for Cosmetic Cream Jar 10g For Beauty ...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 50ml alumi...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 250ml blac...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml alum...


