Good User Reputation for Customized Logo Perfume Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
We generally believe that one's character decides products' top quality, the details decides products' high-quality ,along with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for Good User Reputation for Customized Logo Perfume Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Amsterdam , Provence , Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we've been committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have now passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
8 Year Exporter Cosmetic Packaging Cream Jars 5...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...











