Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
As for aggressive costs, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can state with absolute certainty that for such high-quality at such rates we have been the lowest around for Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Romania , Thailand , We offer the great variety of products in this field. Besides, customized orders are also available. What's more, you will enjoy our excellent services. In one word, your satisfaction is guaranteed. Welcome to visit our company! For more information, please come to our website.If any further inquiries, please feel free to contact us.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
OEM/ODM Supplier Spice Use 0.5oz Aluminum Tins ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 15...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
Manufacturer of 50ml Glass Jars And Hot Sale - ...
-
OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food gr...




