OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Léa Seydoux is the face of new Louis Vuitton perfume campaign | Plastic Cosmetic Jar
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
Like a result of ours specialty and repair consciousness, our enterprise has won a superb popularity amid buyers everywhere in the environment for OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Indonesia , Haiti , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 15...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - small...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 250ml a...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 10ml /...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...











