China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
You Can’t Smell the Internet | The Business of Beauty, BoF Professional | Custom Perfume Bottles
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
In an effort to finest meet up with client's requirements, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High High quality, Competitive Rate, Fast Service" for China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Iran , Algeria , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers. And hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Factory Supply Travel Silicone Jar - 430ml pop...
-
factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium ...
-
Wholesale Price China Empty Ball Cosmetic Jar -...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Jars For Body ...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...


