Professional China Black Red Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for Professional China Black Red Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Uruguay , Malaysia , Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
One of Hottest for 50ml Glass Spray Bottle - 1...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 500...
-
factory customized Perfum Glass Spray Bottle - ...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml wh...
-
Renewable Design for Cube Perfume Bottle - 500...
-
Low price for Cosmetic Jar With Wood Cap - JA-...

