Discount wholesale Face Cream Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
To become the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and extra professional workforce! To reach a mutual advantage of our prospects, suppliers, the society and ourselves for Discount wholesale Face Cream Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Albania , Monaco , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
OEM/ODM Factory Green Glass Cosmetic Jar - 12o...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 500ml...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...




