Online Exporter Pill Bottles With Child Safety Cap - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Assistance is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients for Online Exporter Pill Bottles With Child Safety Cap - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Malaysia , Russia , For many years, we have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...
-
One of Hottest for Plastic Chinese Cream Jar - ...
-
Bottom price Cosmetic Powder Jar - 250ml safe ...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silv...
-
Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g ...


