Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Summer reissue: Meet the Ukrainian nuclear engineer making spirits in Puhoi | 10ml Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
Our purpose would be to offer good quality products at competitive price ranges, and top-notch support to clients around the whole world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Panama , Bulgaria , We solution have passed through the national skilled certification and been well received in our key industry. Our specialist engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We've been able to also provide you with no cost samples to meet your needs. Best efforts are going to be produced to supply you the very best service and solutions. For anyone who is considering our business and solutions, please speak to us by sending us emails or get in touch with us right away. As a way to know our items and enterprise. lot more, you'll be able to come to our factory to find out it. We'll constantly welcome guests from around the globe to our firm. o build enterprise. elations with us. You should really feel absolutely free to make contact with us for small business and we believe we'll share the top trading practical experience with all our merchants.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Good Quality 200g Plastic Jar With Wooden Spoon...
-
Europe style for Mini Plastic Perfume Bottle - ...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 480...
-
OEM/ODM Manufacturer High Quality Plastic Candy...
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...




