Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Custom Perfume Bottles
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and service consciousness, our enterprise has won an excellent status between buyers all around the globe for Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Argentina , Uruguay , We always adhere to follow the honesty, mutual benefit, common development, after years of development and the tireless efforts of all staff, now has perfect export system, diversified logistics solutions, comprehensive meet customer shipping, air transport, international express and logistics services. Elaborate one-stop sourcing platform for our customers!
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 37mm inner ...
-
Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal ...

