Factory made hot-sale Double Wall Empty Cream Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
We're going to commit ourselves to giving our esteemed customers along with the most enthusiastically considerate providers for Factory made hot-sale Double Wall Empty Cream Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Toronto , Boston , Victoria , Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 10 ml / 20 ml ...
-
2017 High quality 30g Empty Jar Packaging - 80...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - wholesale 25...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 200ml go...
-
Rapid Delivery for Round Small Cosmetic Cream J...




