Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our management ideal for Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Georgia , Los Angeles , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Factory For Perfume Bottle Card Design - custo...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 40ml...




