Factory source Frosted Glass Cosmetic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
We take pleasure in an exceptionally excellent status between our buyers for our superb merchandise good quality, aggressive price tag and the greatest support for Factory source Frosted Glass Cosmetic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Libya , Suriname , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We're doing everything to supply our customers with best services and best solutions . We promise that we are going to be responsible all the way to the end once our services begin.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.

















