Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Provider is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Mexico , Slovak Republic , Our products are mainly exported to Southeast Asia, the Middle East, North America and Europe. Our quality is surely guaranteed. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 8ml / 10ml lu...
-
Massive Selection for Loose Powder Jar On Sale ...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 300ml thic...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 100ml ...

