Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
We have been also concentrating on enhancing the things management and QC method so that we could preserve terrific edge inside the fiercely-competitive enterprise for Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Sri Lanka , New Delhi , We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - AJ-04...
-
Top Suppliers Cosmetic Loose Powder Cream Jar -...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...
-
China wholesale Mini Cosmetic Jar - 15g small ...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 450ml pl...
-
Original Factory Cosmetic Aluminium Jar - 250m...

