China wholesale 16oz Beverage Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
We're also concentrating on improving the things administration and QC program to ensure we could maintain terrific gain from the fiercely-competitive company for China wholesale 16oz Beverage Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Libya , New Delhi , The quality of our products is equal to OEM's quality, because our core parts are the same with OEM supplier. The above products have passed professional certification, and we not only can produce OEM-standard products but we also accept Customized Products order.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.








