China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Our company has been concentrating on brand strategy. Customers' pleasure is our greatest advertising. We also source OEM service for China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Nicaragua , Haiti , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to deliver the high-quality items and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 420ml empt...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal ...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 20...
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 100...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...

