Free sample for Skin Care Jar 500ml - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
We will constantly satisfy our respected customers with our good excellent, superior value and superior assistance due to we're additional experienced and far more hard-working and do it in cost-effective way for Free sample for Skin Care Jar 500ml - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Nigeria , Suriname , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - 15...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - bullet shape...
-
Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 4oz colo...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 15...



