Personlized Products 250ml Canning Jars - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
We now have several exceptional workers customers good at marketing, QC, and working with types of troublesome trouble during the creation system for Personlized Products 250ml Canning Jars - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , California , Madras , We have been committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.

















