Factory Promotional Glass Perfume Bottle With Nozzle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to Recycle Empty Beauty Product Bottles | Aluminum Perfume Bottle
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Attaining consumer satisfaction is our company's purpose without end. We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for Factory Promotional Glass Perfume Bottle With Nozzle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lisbon , Indonesia , Slovakia , Our company absorbs new ideas, strict quality control, a full range of service tracking, and adhere to make high-quality solutions. Our business aims to "honest and trustworthy, favorable price, customer first", so we won the trust of the majority of customers! If you are interested in our items and services, please do not hesitate to contact us!
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
OEM Supply Empty Glass Perfume Bottle - JA-5-1...
-
China Factory for Plastic Container Round Acryl...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml ...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...




