Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our target is to consolidate and improve the quality and service of existing products, meanwhile constantly develop new products to meet different customers' demands for Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Lyon , Netherlands , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
Wholesale Bottles Wholesale - 15g / 30g / 50g ...

