factory customized 1oz Transparent Cosmetic Jars - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Aluminum Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
As a way to ideal meet up with client's desires, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Top quality, Competitive Cost, Fast Service" for factory customized 1oz Transparent Cosmetic Jars - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Zambia , Greece , We have customers from more than 20 countries and our reputation has been recognized by our esteemed customers. Never-ending improvement and striving for 0% deficiency are our two main quality policies. Should you need anything, don't hesitate to contact us.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 25...
-
High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml ...
-
Factory Outlets Biodegradable Cosmetic Jars - ...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 30ml P...
-
100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...




