Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispenser - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
All we do is always associated with our tenet " Customer first, Trust first, devoting on the food packaging and environmental protection for Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispenser - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Lesotho , India , Our Company has qualified engineers and technical staff to answer your questions about maintenance problems, some common failure. Our product quality assurance, price concessions, any questions about the items, Be sure to feel free to contact us.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - JA...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml a...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Wholesale Dealers of Big Volume Pp Cream Jar - ...
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml emp...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - Factory...




