Free sample for Cosmetics Packing - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Free sample for Cosmetics Packing - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , America , Romania , Aiming to grow to be by far the most experienced supplier within this sector in Uganda, we keep researching on the creating procedure and raising the high quality of our principal merchandise. Till now, the merchandise list has been updated on a regular basis and attracted customers from around the globe. In depth data can be obtained in our web page and you'll be served with good quality consultant service by our after-sale team. They're about to make it possible for you to get complete acknowledge about our things and make a satisfied negotiation. Small business check out to our factory in Uganda can also be welcome at any time. Hope to obtain your inquiries to get a happy co-operation.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 200ml ...
-
professional factory for Empty Facial Cream Cos...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml aluminum ph...
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...


