Free sample for Aluminum Wine Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
We believe that long time period partnership is a result of top of the range, value added services, rich expertise and personal contact for Free sample for Aluminum Wine Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Brisbane , India , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Competitive Price for Plastic Cream Jar With Ba...
-
Popular Design for Aluminum Cap 50ml Petg Jar -...
-
2017 Latest Design Aluminum Deodorant Bottle - ...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...
-
China Cheap price 50ml Aluminum Jar - 8ml / 10...

