18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for 18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Slovenia , Moscow , Since the establishment of our company, we have realized the importance of providing good quality products and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - AJ-04 ser...
-
New Delivery for Spray Pump Perfume Bottle - 4...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 8ml / 10ml / 1...
-
Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bo...

