Factory making Spray Aluminum Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
As a way to provide you advantage and enlarge our organization, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our greatest assistance and product or service for Factory making Spray Aluminum Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Montreal , Nepal , Qatar , To achieve reciprocal advantages, our company is widely boosting our tactics of globalization in terms of communication with overseas customers, fast delivery, the best quality and long-term cooperation. Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we'll prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Cheap PriceList for Jar Lids With Holes - 20 m...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - JA-3-3 ...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - JA-3-...
-
professional factory for Empty Facial Cream Cos...

