Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
We have state-of-the-art equipment. Our products are exported for the USA, the UK and so on, enjoying a fantastic status among the clients for Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , kazan , Sacramento , Looking forward, we will keep pace with the times, continuing to create new products. With our strong research team, advanced production facilities, scientific management and top services, we will supply high quality products to our customers worldwide. We sincerely invite you to be our business partners for mutual benefits.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - ...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...
-
Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 25...
-
OEM Customized Cosmetic Jar For Cream - 800ml ...
-
OEM manufacturer Perfume Spray Bottle - 450ml ...
-
Top Quality 3g Empty Nail Plastic Glue Bottle -...

