Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
As for competitive selling prices, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We will state with absolute certainty that for such excellent at such charges we are the lowest around for Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Peru , Colombia , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant professional knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality products, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to give you create new value .
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
Renewable Design for Ball Cosmetic Jar - AJ-04...
-
Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxida...
-
Factory made hot-sale Cosmetic Cream Glass Jars...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 150ml...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 350ml f...











