Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Spray Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
We insist on offering good quality generation with very good business enterprise concept, honest income as well as best and fast assistance. it will bring you not only the premium quality product or service and huge profit, but probably the most significant is usually to occupy the endless market for Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Spray Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Comoros , Qatar , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 8ml / ...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 100...
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...




