Fast delivery Body Mist Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The HOBELMANN REPORT: 2018 Cannabis Gift Guide! | Lost Coast Outpost | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
Our business puts emphasis on the administration, the introduction of talented personnel, as well as the construction of team building, trying hard to further improve the standard and liability consciousness of staff members customers. Our enterprise successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Fast delivery Body Mist Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Afghanistan , Seychelles , Furthermore, all of our items are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our goods, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - AJ-02 ...
-
Factory For Cosmetic Packaging No Minimums - 5...
-
Factory Promotional Mist Spray Aluminum Bottle ...
-
Factory wholesale Air Freshener Bottle - JA-5-...
-
Factory Cheap Hot Sale Perfume Spray Bottle - ...
-
Hot New Products Body Cream Container - 3ml / ...

