Factory best selling Dubai Perfume Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Now we have superior devices. Our solutions are exported to your USA, the UK and so on, enjoying a superb name between customers for Factory best selling Dubai Perfume Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Kuala Lumpur , Nepal , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
100% Original Factory Jars And Bottles For Cosm...
-
Best Price on 100ml Plastic Pet Bottle - 100ml...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml alumi...
-
Good quality Water Mist Spray Bottle - 5g / 10...
-
Low price for Luxury Care Moisturizing Day Crea...




