Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesale - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Reliable quality and good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to the tenet of "quality first, customer supreme" for Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesale - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Azerbaijan , Honduras , Luxemburg , We have got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 37mm ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Quality Inspection for Eyeshadow Cream Jar - 2...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
OEM/ODM Manufacturer 120ml Cosmetic Glass Jar -...




