New Fashion Design for High Quality Crystal Perfume Bottle - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
To fulfill the customers' over-expected satisfaction , we have now our strong crew to provide our greatest general assistance which incorporates promoting, gross sales, planning, creation, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for New Fashion Design for High Quality Crystal Perfume Bottle - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Benin , Colombia , Myanmar , Many goods fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't have to waste time shopping around.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Factory best selling 50g Cosmetic Plastic Jar -...
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - JA...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...
-
China Manufacturer for Acrylic Cream Jar - 5 m...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 6...
-
Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - ...




