Manufacturer of 50ml Glass Jars And Hot Sale - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
We not only will try our greatest to offer you excellent services to just about every client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Manufacturer of 50ml Glass Jars And Hot Sale - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , America , Munich , Our products have enjoyed a great reputation for their good quality, competitive prices and prompt shipment in international market. Presently, we are sincerely looking forward to cooperating with more overseas customers based on mutual benefits.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 5...
-
Manufacturer for Cosmetic Jar With Brush Pen - ...
-
High Performance Grind Arenaceous Cream Jar - ...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 20...
-
2017 New Style Face Cream Bamboo Jar - 420ml e...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - JA-5...




