Factory wholesale 5g Cosmetic Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for Factory wholesale 5g Cosmetic Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Manila , belarus , Armenia , Our company follows laws and international practice. We promise to be responsible for friends, customers and all partners. We would like to establish a long-term relationship and friendship with every customer from all over the world on the basis of mutual benefits. We warmly welcome all old and new customers to visit our company to negotiate business.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...
-
PriceList for Cosmetic 30g Plastic Acrylic Jar ...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 1000m...
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 160ml alum...



