High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50ml Round - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
The really abundant projects management experiences and 1 to just one provider model make the high importance of business enterprise communication and our easy understanding of your expectations for High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50ml Round - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Australia , Slovakia , Our company has already have pass the ISO standard and we are fully respect our customer 's patents and copyrights. If the customer provides their own designs, We will guarantee that they will be the only one can have that products. We hoping that with our good products can bring our customers a great fortune.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
OEM Factory for 50ml Plastic Pet Bottles - 15g...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
China Supplier Round Acrylic Cream Jar - 30g /...
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 750...











