Hot Selling for Cheap Cosmetic Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
Attaining consumer satisfaction is our firm's purpose for good. We'll make wonderful efforts to produce new and top-quality merchandise, meet up with your special necessities and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Hot Selling for Cheap Cosmetic Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bogota , Belgium , Swaziland , It is our customers' satisfaction over our products and services that always inspires us to do better in this business. We build mutually beneficial relationship with our clients by giving them large selection of premium car parts at marked down prices. We provide wholesale prices on all our quality parts so you are guaranteed greater savings.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml alum...
-
Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottl...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 30...
-
Factory Outlets 5g Cosmetic Container - 530ml ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 80 ...
-
Factory best selling 50g Cosmetic Plastic Jar -...



