Well-designed Plastic Jar For Food - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs of Well-designed Plastic Jar For Food - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Bahrain , Angola , Our factory is equipped with complete facility in 10000 square meters, which makes us be able to satisfy the producing and sales for most auto part products. Our advantage is full category, high quality and competitive price! Based on that, our products win a high admiration both at home and abroad.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 7ml /...
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 15...
-
Top Quality Black Color Gel Pot - 250ml alumin...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
High Quality Solid Air Freshener Plastic Contai...
-
High Quality Mini Glass Perfume Bottles - 30g ...


