Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Comoros , Azerbaijan , Holland , More than 26 years, Professional companies from all over the world take us as their long-term and stable partners. We are keeping durable business relationship with more than 200 wholesalers in Japan, Korea, USA, UK, Germany, Canada, France, Italian, Poland, South Africa, Ghana, Nigeria etc.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Factory Outlets 30ml Cosmetic Cream Jar - JA-5...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml luxury al...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 6 ml b...
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...
-
New Arrival China 200ml Plastic Jar - 3ml / 6m...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 8ml / 10ml lu...




