Factory Price For Eco Friendly Cosmetic Jars - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Factory Price For Eco Friendly Cosmetic Jars - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Johor , Bulgaria , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to in your case of fantastic good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We have been confident that we've been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 800ml gold...
-
Factory For Airless Cream Jar 30g - Custom oxi...
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...
-
100% Original Factory Dark Green Cosmetic Glass...
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
High reputation Plastic High Quality Cream Jar ...

