Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Sri Lanka , Egypt , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
High Quality Cosmetic Loose Powder Sifter Jar -...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 5g mini ...
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 200ml...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 5m...
-
Cheap PriceList for Pill Bottle - 33cl aluminu...


