Competitive Price for 100ml Pet Bottle - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
We're convinced that with joint endeavours, the business between us will bring us mutual benefits. We are able to guarantee you products high quality and competitive value for Competitive Price for 100ml Pet Bottle - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Lesotho , Mexico , With more than 9 years of experience and a professional team, we have exported our products to many countries and regions all over the world. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...
-
Factory For Luxury Glass Cream Jar - 50ml alum...
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...
-
2017 wholesale price Square Perfume Bottle - 1...
-
China wholesale 10g Cosmetic Cream Jar - 20ml ...

