Factory wholesale Cream Aluminum Cosmetic Jars - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for Factory wholesale Cream Aluminum Cosmetic Jars - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Mauritania , Canada , The company has numbers of foreign trade platforms, which are Alibaba,Globalsources,Global Market,Made-in-china. "XinGuangYang" HID brand products sell very well in Europe, America, Middle East and other regions more than 30 countries.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Ja...
-
China wholesale Cream Empty Container - 15g / ...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 24...
-
Special Price for 50g Cosmetics Jar - JA-3-3 s...




