Massive Selection for White Face Cream Jar - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
All we do is usually affiliated with our tenet " Buyer to start with, Belief to start with, devoting about the food packaging and environmental defense for Massive Selection for White Face Cream Jar - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Suriname , luzern , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency must be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.









