Factory selling Surface Engraved Bamboo Cosmetic Jars - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
That has a sound small business credit, great after-sales service and modern production facilities, we've earned an outstanding standing amid our buyers across the earth for Factory selling Surface Engraved Bamboo Cosmetic Jars - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Libya , The Swiss , Our experience makes us important in our customer eyes. Our quality speaks itself the properties like it do not tangle, shed or breakdown, so that are our customers will always be confident while placing an order.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4o...
-
Factory made hot-sale Transparent Glass Spray B...
-
Ordinary Discount 50ml Perfume Glass Bottle - ...
-
Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300m...











