factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium Lid - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium Lid - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Lithuania , Singapore , Many years of work experience, we have realized the importance of providing good quality products and the best before-sales and after-sales services. Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. faster delivery time and the product you want is our Criterion .
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...
-
8 Year Exporter Porcelain Cream Jar - 24/410 o...
-
2017 Latest Design 5 Ml Plastic Jar - 250ml lu...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
PriceList for Cosmetics Eye Cream Jars - 6 ml ...
-
OEM/ODM Supplier Spice Use 0.5oz Aluminum Tins ...











